Keď sa povie Anglicko, predstavíte si kráľovnú, neutíchajúci dážď, Sherlocka Holmesa, červené double-decker autobusy a možno aj čaj. Samozrejme, ten o piatej. Neviete čo to presne znamená? Nevadí, pravá anglická Tea party práve začína.

Za všetkým sú Portugalci

Všetko sa to začalo ešte v 16. storočí, keď čaj do Európy priviezli na svojich lodiach portugalskí moreplavci.  Aj prienik čaju do Anglicka mali na svedomí Portugalci, konkrétne teda žena – Katarína z Braganzy, inak známa aj ako manželka anglického kráľa Karola II, ktorá učila popíjať (ako inak, práve čaj) svoje dvorné dámy.

Vo veľkom sa anglická čajová tradícia začala rozvíjať v 19. storočí, keď sa voňavá pochúťka dostala do menu kaviarní a čajových záhrad. Prvú verejnú čajovňu otvorili v Londýne v roku 1864 a odvtedy je už čajová kultúra a anglický čaj s mliekom,  pevnou súčasťou jedálnička na Britských ostrovoch.

Keď čaj, tak jedine o piatej

Čaj sa síce popíjal počas celého dňa, ale vyššie vrstvy tento zvyk povýšili na spoločenskú udalosť, ktorá mala svoj presný formát. Začiatok bol o piatej hodine a počas tohto štýlového posedenia sa podával čaj s mliekom, ale pozor, zásadne v porceláne. Na zahryznutie boli pripravené lahodné delikatesy v podobe čajového pečiva, koláčikov, sušienok, toastov s džemom a malých sendvičov so syrom alebo šunkou. Práve kvôli bohato naloženým táckam sa „afternoon tea“ chápe tiež ako skorá večera – ak sa stolovníci náhodou zarozprávali a zasedeli, ponúkané chuťovky nahradili aj posledné jedlo dňa.

Skupina ľudí si vychutnáva anglický čaj o piatej

Toľko z histórie, ale sľúbili sme vám čajovú party, tak poďme na to.

Ako teda pripraviť anglický čaj?

Tušíte správne, že príprava anglického čaju nespočíva v zalievaní neurčitého vrecka čaju, pridaním mlieka a niekoľkých suchých keksov. Ak to chcete urobiť správne, na anglický štýl, budete v prvom rade potrebovať špeciálny anglický čaj. Ten tvorí zmes troch čiernych čajov – čínskeho, cejlónskeho a assamského, ktorý je zároveň najdominantnejším prvkom a nápoj zafarbí do charakteristického karamelového odtieňa. Anglickú čajovú zmes ľahko zoženiete aj u nás, hľadajte anglický raňajkový čaj/English breakfast alebo anglický čierny čaj.

Správne uvarený anglický čaj

Má to presné pravidlá

Okrem správneho čaju budete potrebovať aj čajovú súpravu a chýbať by nemala porcelánová kanvica, na ktorej si vopred zahrejete dno. Pri príprave sa držte pravidla – na 200 ml vody použite 1 lyžičku čaju (čo je dávka pre jednu osobu), ak používate kanvicu, pridajte o lyžičku viac. Zmes zalejte práve prevarenou vodou (ak nemáte dobrú kvalitu vody, radšej použite balenú) a nechajte lúhovať 3 – 5 minút.

Čajová súprava na prípravu anglického čaju

A je to! Základ, vo svojej najzdravšej verzii, je hotový. A keďže dnes pijete čaj na anglický spôsob, mlieko nesmiete vynechať. Je to celkom iný chuťový zážitok, či príjemný, už necháme na vás. Vlažné mlieko pomaly prilievame do čaju a nakoniec opatrne premiešame, v smere hodinových ručičiek.

A keďže typický anglický čaj nie je len o čaji, ale aj jedle, nezabudnite si na poschodové tácky pripraviť všetky vyššie spomenuté delikatesy, prípadne zaimprovizujte a pridajte aj niečo z vlastnej kuchyne. Pretože dôležitejšie ako obsah bude v tomto prípade precízne servírovanie – na starý anglický štýl čajových salónikov, kde si kľučky podávali švihácki gentlemani so svojimi dámami.

Dáma si vychutnáva anglický čaj

Vedeli ste, že…?

Ak si chcete anglický čaj o piatej vychutnať naozaj na úrovni, namierte si to do Londýna, do hotela Ritz. Nielenže budete mať na výber zo sedemnástich druhov čaju, ale tradičný anglický rituál tu dostane tú pravú príchuť. Okrem vhodného outfitu si ale nezabudnite stôl v salóniku Palm Court vopred rezervovať!


Čajová miestnosť v hoteli Ritz

Pokojná smrť vo vysokom veku

Ak ešte stále váhate, prečo by ste mali aspoň na jedno popoludnie presedlať z kávy na čaj, tu je niekoľko argumentov. Okrem toho, že zahreje a osvieži telo aj dušu, má aj dobrý vplyv na zdravie. Čierny čaj napomáha mozgovej činnosti, šetrí srdce a pravidelné pitie znižuje stres. Je plný antioxidantov, ale na druhej strane aj povzbudzujúceho kofeínu. A napokon – pravidelné pitie anglického čaju vám prinesie „perfektné zdravie a pokojnú smrť vo vysokom veku“, aspoň to sľuboval na svojich letákoch priekupník britského čajovania Thomas Gerway.

Dosť bolo rečí, je takmer päť. Poďme si teda vychutnať šálku anglického čaju. Enjoy your tea!

Pin It on Pinterest

Share This