Keď sme pred niekoľkými rokmi prvýkrát ochutnali kvalitnú škótsku whisky, vedeli sme, že tento zlatistý nápoj je tým pravým. Whisky sa pre nás stala kráľovnou všetkých páleniek, ktorá konkurenciu hľadá len veľmi ťažko. Veď ako povedal už anglicko-americký spisovateľ Raymond Chandler – „Neexistuje zlá whisky. Sú len niektoré whisky, ktoré nie sú až také dobré ako tie ostatné“ – my s ním môžeme len súhlasiť.

Slovák, milovník whisky to však nemá vôbec ľahké. Kvalitných barov, ponúkajúcich širšiu ponuku whisky a zároveň posedenie v príjemnom prostredí, je u nás ako šafranu. Kúpiť fľašu dobrej single malt whisky taktiež nie je ľahká úloha. Chceli by ste ochutnať konkrétnu limitovanú edíciu, či raritnú whisky špecialitu? V drvivej väčšine prípadov na Slovensku nepochodíte a budete sa musieť poobzerať za hranicami.

Sudy whisky

Nie je všetko stratené

Pre všetkých slovenských milovníkov whisky však máme dobrú správu. Predsa len existuje miesto, kde potešíte svoje „škótske“ srdce. Tým miestom je bratislavský Whisky Bar 44. Keď sme sa o tomto bare dozvedeli, okamžite sme ho zaradili do nášho „must visit“ zoznamu a pri prvej možnej príležitosti sme ho aj navštívili.

Whisky Bar 44 sa nachádza na Vysokej ulici v Bratislave. Zvonka pôsobí veľmi nenápadným dojmom, takmer ho prehliadnete. To však určite nerobte, bola by to chyba. Verte nám ;-). Interiér je zariadený v štýle starého škótskeho baru a takmer všetok nábytok je vyrobený z kvalitného dreva či kože. Priestory na nás pôsobili veľmi elegantne, gentlemansky. Sediac v krásnych kožených chesterfield sedačkách sme sa tu cítili naozaj výborne.

Whisky Bar 44 interiér

Archív Whisky Bar 44

Súčasťou baru je aj menšia, útulná reštaurácia orientujúca sa hlavne na škótsku kuchyňu a taktiež veľmi pekný fajčiarsky salónik. Tento pôsobí nesmierne elegantne, ale zároveň útulne, dá sa povedať, až intímne. Nachádza sa tu krb a niekoľko krásnych kožených kresiel, ktoré sú ako stvorené na dlhé večery strávené s horiacou cigarou v ruke, či bafkajúc fajku, ponorený hlboko vo vlastných myšlienkach.

Fajčiarsky salónik vo Whisky Bare 44

Archív Whisky Bar 44

Tú „svoju“ tu nájde každý

Po otvorení nápojových lístkov nám doslova spadli sánky. Ponuka whisky je na slovenské pomery skutočne nevídaná.  Whisky (prevažne škótske, no na výber je aj niekoľko írskych, amerických, japonských či dokonca indických) sú prehľadne rozdelené podľa jednotlivých regiónov a zastúpené je celé chuťové spektrum. Vyberie si tak naozaj každý. Čerešničkou na torte je množstvo raritných a limitovaných whisky, ktoré sa podarilo majiteľom ukoristiť pre svoj bar. Veľmi ľahko sa tak môže stať, že tu ochutnáte whisky, ktorej bolo na svete vyrobených len pár fliaš.

Ponuka whisky vo Whisky Bare 44

Archív Whisky Bar 44

Keďže sa nepovažujeme za príliš veľkých znalcov whisky a sme radi za každú novú informáciu o tomto úžasnom nápoji, veľmi sme ocenili vedomosti barmana, oblečeného v tradičnom škótskom kilte a podkolienkach. Ten nás v krátkosti previedol špecifikami jednotlivých whisky regiónov a pohotovo odpovedal na všetky naše otázky. Okrem toho nás taktiež pozval na ochutnávku škótskych single malt whisky, spojenú s výkladom a projekciou, ktorá sa onedlho mala konať v bare. Keďže nás, ako ste si už určite z doterajšieho čítania všimli, Whisky Bar 44 mimoriadne zaujal, ani sekundu sme neváhali a ochutnávky sa zúčastnili.

"Voda života" vo Whisky Bare 44

Archív Whisky Bar 44

Tak chutí Škótsko

Ochutnávka začínala o 19:00. Prišli sme o niečo skôr a čakanie sme si krátili popíjaním pivných špeciálov, ktoré má bar tiež v ponuke. Priestor sa pomaly začal zapĺňať hosťami, z ktorých sa viacerí očividne poznali. Atmosféra bola veľmi priateľská, takmer až rodinná. Všetci boli ponorení do rozhovorov a tešili sa na výborný večer. Keď sa dostavil aj posledný očakávaný hosť (spolu nás bolo asi 20), všetci sme sa presunuli o poschodie nižšie, kde už na každého čakal degustačný set šiestich škótskych single malt whisky, voda s pipetkou na riedenie whisky, hárok na degustačné poznámky a taktiež chutné občerstvenie.

Atmosféra počas ochutnávky vo Whisky Bare 44

Archív Whisky Bar 44

Ochutnávali sme Bladnoch 19 YO, Highland Single Malt, Benriach 16 YO Aloxe Corton Wine Finish, Longrow CV, Ledaig 15 YO Refill Sherry Hoegshead a Caol Ila Cask Strenght. Whisky boli vyskladané tak, aby nás previedli jednotlivými regiónmi Škótska a my sme tak mohli ochutnať široké spektrum chutí od ľahkej ovocnej chuti z Lowlands až po silnú rašelinovú chuť z Islay.

Degustačný set vo Whisky Bare 44

Celou ochutnávkou nás sprevádzal milovník whisky, ktorý niekoľkokrát osobne navštívil Škótsko a whisky sa stala jeho veľkou láskou a vášňou. Zoznámil nás s jednotlivými degustovanými whisky, previedol nás procesom výroby, avšak najpútavejšie boli príbehy, zaujímavosti a zážitky z jeho ciest po Škótsku. Ochutnávka v jeho podaní nebola len suchou prednáškou, plnou odborných pojmov. Naopak, bola nesmierne zaujímavá, vtipná a taktiež poučná.

Ochutnávka s výkladom vo Whisky Bare 44

Archív Whisky Bar 44

Znamenitý večer

Po skončení ochutnávky pokračovala veselá, uvoľnená atmosféra. Väčšina hostí neodchádzala a namiesto toho sa ponorili do rozhovorov. My sme sa rozhodli, že vyskúšame ešte niekoľko whisky z bohatej ponuky baru. Onedlho si k nám prisadol odborník, ktorý nás sprevádzal ochutnávkou. Pri poháriku sme s ním dlho debatovali o whisky a jeho škótskych zážitkoch. Pri jeho pútavom rozprávaní sa nám v mysli doslova premietala krása škótskej krajiny a my sme mali pocit, ako keby sme tam už niekedy v minulosti boli.

Mapa Škótska vo Whisky Bare 44

Večer strávený vo Whisky Bare 44 bol naozaj skvelý. Sme veľmi radi, že aj na Slovensku existuje podnik, ktorý ponúka kvalitnú whisky so všetkým, čo k tomu patrí. Ak ste, rovnako ako my, podľahli „škótskemu zlatu“ a hľadáte miesto, kde by ste si tento lahodný nápoj mohli vychutnať v príjemnom prostredí a nezabudnuteľnej atmosfére, Whisky Bar 44 vám odporúčame všetkými desiatimi. Na záver nám už zostáva povedať len jediné – „Sláinte!“.

Sláinte Whisky Bar 44

Archív Whisky Bar 44

Pin It on Pinterest

Share This