Je to tu! Konečne ste sa dohodli na stretnutí so zaujímavým klientom a radi by ste urobili dojem. A možno vôbec nepotrebujete silene zapôsobiť, práve naopak. Svojou prirodzenosťou a inteligenciou chcete pred klientom odhaliť, čo sa vo vás skrýva. Áno. Aj takto môže začať vaša vysnená kariéra, uzavretie obchodu či iná legendárna dohoda, na ktorú ste čakali tak dlho. Avšak zrazu sa vo vás nakopí nervozita a obávate sa, že to dokašlete. V prvom rade si musíte uvedomiť, že tieto pocity sú úplne v poriadku a mali by ste sa naučiť s nimi pracovať. Pýtate sa ako? Čítajte ďalej!

Palec hore

Myslite na všetko

Nenechajte veci len tak na náhodu a vyčleňte si čas na plánovanie. Čo k tomu potrebujete? Stačí sa pridŕžať niekoľkých základných bodov a úspech máte v rukáve.

1. Dohodnutie stretnutia

V prvom rade si naplánujte termín, ktorý vám bude 100% vyhovovať. Nesnažte sa na poslednú chvíľu obed odročiť, obzvlášť ak ide o dôležitého klienta. Nevrhá to na vás dobré svetlo a v prípade slabej či pochybnej argumentácie a odôvodnenia je možné, že stratí akýkoľvek ďalší záujem.

Prejavte svoju iniciatívu a ako prvý navrhnite reprezentatívne miesto stretnutia, ktoré pôsobí elegantne. Dbajte na to, aby daná reštaurácia či podnik neoplýval rušivými elementmi, ako napríklad neprirodzene hlasná hudba.

Na biznis obed je dôležité vybrať to správne miesto

 

2. Dôkladná príprava

Veľa ľudí zlyhá práve pri príprave. Dôvod je jednoduchý. Žiadna nie je. Povedia si, že stavia na spontánnosť. Veď ak sa im nebudete pozdávať, tak to asi nemá zmysel. Alebo to je celé inak?

Uvedomte si, že spontánnosť je vynikajúca v spoločnosti rodiny, priateľov a možno i klienta, ale až keď vás lepšie spozná. Na tom prvom osudnom obede ho musíte zaujať počas niekoľkých prvých minút. Dôležité môže byť pre neho čokoľvek. Vaša verbálna i neverbálna komunikácia, udržiavanie očného kontaktu, sedenie, upravené ruky, prívetivý výraz, spôsob vyjadrovania, gestikulácia a mnoho ďalších drobností. Napíšte si na papier otázky a oporné body, na ktoré by sa vás mohol opýtať. Pripravte si na ne odpovede a niekoľkokrát zopakujte. Postavte sa pred zrkadlo, spravte si malý virtuálny rozhovor. Pozorujte, aké tendencie máte vo výraze a skúste sa objektívne zhodnotiť. Ak to nedokážete, zavolajte si na pomoc člena rodiny či priateľa. Poproste ho, aby pokladal otázky a vy mu ich zodpoviete tak, ako to urobíte v prípade reálneho klienta. No čo, ako vám to ide :-)?

Príprava na stretnutie

Do odpovedí nezabudnite zakomponovať aj vaše vedomosti ohľadom práce klienta, firmy a všeobecných informácií o danej spoločnosti. Pokúste sa ich podotknúť akoby náhodne, nie silene. Buďte prefíkaný!

3. Už je čas – príchod

Za žiadnych okolností nemeškajte! Hoci vám klient povie frázu „to je v poriadku“, nie je to v poriadku. Automaticky, hoci možno nevedome, si vás začlení do určitej kategórie, v ktorej byť určite nechcete. Ideálne je prísť o 5 až 10 minút skôr, aklimatizovať sa v prostredí, prípadne rýchlo zrekapitulovať očakávaný priebeh stretnutia.

Príďte na čas

4. Témy na začiatok

Začiatky bývajú občas krkolomné, v horších prípadoch aj tiché. Ak sa klient neopýta žiadnu otázku, začnite zdvorilo. Opýtajte sa ho na cestu, názor na danú reštauráciu. Vyjadrite úctu a radosť, že si na vás mohol spraviť čas a postupne sa premostite až ku samej podstate stretnutia. Ak sa s klientom vôbec nepoznáte, vyhnite sa osobným otázkam. Tie sú, v prípade uvoľnenej nálady, ideálne na konci stretnutia, keď sa doriešia všetky biznis záležitosti.

Biznis stretnutie

5. Nebojte sa vytiahnuť tromfy

Viete, vďaka čomu naozaj prerazíte? Počúvanie, komunikácia, správna gestikulácia, vnímanie partnera a správna formulácia slov! Naučte sa tieto jednotlivé kroky a úspech vám neunikne!

Nelietajte myšlienkami inde, veď sa možno rozprávate s budúcim obchodným partnerom! Pozorne načúvajte a reagujte. Jeho i vaša gestikulácia je dôležitá. Nemala by byť prehnaná ani žiadna. Ale to už určite viete. Rovnako dôležité je trefné a promptné sformulovanie vety a odpovede. Nepremýšľajte dlho! Odmlka vzbudzuje pocit nedôvery.

Ukážte vás potenciál

Tak. Už ste pripravený vykročiť vpred a jediným stretnutím zmeniť svoj život? Áno. Ste :-).

Pin It on Pinterest

Share This