Každý moderný muž a džentlmen by mal vedieť, ako sa správať. Či už ste v spoločnosti krásnej ženy alebo v inej spoločnosti, kde je etiketa jednoducho žiadaná, podanie ruky by ste mali dokonale ovládať. Aj keď si veľa mužov o sebe myslí , že záležitosť, akou je podanie ruky patrí k inštinktom, ktoré dokonale ovládajú, nemusí to byť celkom tak. Páni, viete ako sa správne podáva ruka?

Takto to nerobte!

Začneme tým, ako by ste ruku rozhodne podávať nemali. Je jedno na akom mieste sa nachádzate, nesprávne podanie ruky by sa vás týkať určite nemalo. Ruku nikdy nepodávajte v sede, cez stôl , do kríža, v rukavici alebo pokiaľ máte ruku v sadre.

Ak máte pocit, že sa vám ruky nepríjemne potia, najlepšou alternatívou je utrieť si ruku nenápadne vo vrecku, kde máte obrúsok alebo papierovú vreckovku. Dôležitá je takisto intenzita stisku a dĺžka podania ruky.

Podanie ruky Cartera, Sadata a Begina

 

Pravidlá, ktoré si pamätajte

Ruka by sa mala podávať s ľahkým úklonom, úsmevom , pričom sa vždy pozeráme do očí.  Ruky by mali byť nad úrovňou vášho pásu a stisk ruky by mal byť pevný, ale nie príliš silný. Čo sa týka času, podanie ruky, by nemalo trvať dlhšie než 1 sekundu.

Ako podať ruku ak ste ľavák? Jednoznačne pravou rukou. V prípade podávania rúk musí platiť etiketa, bez ohľadu na vaše návyky, pričom ruku nepodávame nikdy vo dverách.

Barack Obama podáva ruku izraelskému prezidentovi Shimon Peresovi

Kto podáva ruku ako prvý?

Teraz už viete, ako správne ruku podať a pýtate sa, kto ruku podáva ako prvý? Pokiaľ ste v spoločnosti, je dôležité myslieť napríklad na to, ktoré osoby sú spoločensky viac významné.  Ako prvá podáva ruku spoločensky významnejšia osoba.

Pokiaľ ste v spoločnosti so svojou partnerkou, vždy podáva ruku spoločensky významnejšia osoba, najprv žene a potom vám . Pamätajte na rebríček prvotného podania ruky: žena, starší, nadriadený. To sú osoby, ktoré podávajú ruku ako prvé.

Gentleman John Barrett podáva ruku lady Eustace Percy

Pobozkať žene ruku alebo nie?

Pobozkať  žene ruku na znak úcty musí muž dokonale ovládať.  Pri nesprávnej taktike, to totiž môže skončiť ako absolútna groteska.  Nikdy nezdvíhajte ruku dámy príliš vysoko. Naopak, jemne sa ukloňte, zastavte sa milimeter pred rukou dámy a bozk len jemne naznačte. Podobné je to aj pri bozku na privítanie. Nejde o žiadne bozky, práve naopak, len o letmé dotyky líc.

Denis Thatcher bozkáva na ruku Nancy Reagan

 

Pin It on Pinterest

Share This