Už pred viac ako 4000 rokmi sa začala datovať história nástroja, s ktorým píšeme dodnes. Z latinského „penna“, teda pierka, sa stal fenomén, bez ktorého si nevieme predstaviť náš život. Medzi používateľmi prvých podôb pier boli pisári egyptských kráľov, ktorí využívali husacie brká so zrezanou špičkou.

Pero s vlastnou zásobou atramentu vyrobil až Samuel Pepys v roku 1663. Od toho času sa stále zdokonaľovalo a prešlo rukami mnohých znalcov, ktorí zakaždým toto umelecké dielo posunulo o krok vpred a plniace pero vytrvalo zlepšovali. Po Samuelovi to bol Bartholomew Folsch, potom Joseph Bramah a Walter Mosely.

História plniaceho pera

Prelomovým mužom sa stal Lewis Edson Waterman. Jeho príbeh obletel celý svet. Všetko sa to začalo nevinne. Jedného dňa vyplňoval poisťovací formulár pre klienta, keď mu zrazu atrament vytiekol z pera priamo na formulár. Tento podnet mu stačil na to, aby sa rozhodol sám pustiť do výroby spoľahlivejšieho pera. Popasoval sa s atramentom a vylúčil z neho pevné častice kalu, ktoré spôsobovali upchávanie a zanášanie plniaceho pera. Vyskúšal mnoho spôsobov, až si nakoniec nechal patentovať ten najlepší – začal vyrábať irídium ako prášok, ktorý pretavil do guľôčok, ktoré sa následne spájkovali so zlatým hrot.

Ďalším velikánom, ktorého nie je nutné zdĺhavo predstavovať, je George Safford Parker, učiteľ vo Wisconsine, ktorý si v roku 1888 založil vlastný biznis na výrobu pier.  Spoločnosť Parker je i do dnešného dňa popredným menom v odvetví luxusných pier, známa výnimočnou kvalitou a osobitosťou jednotlivých kusov.

Čo by ste pred kúpou mali vedieť?

Jedna z najdôležitejších častí plniaceho pera (anglicky fountain pen) je  plniaci mechanizmus, ktorý sa stará o to, aby sa atrament z fľašky či bombičky dostal do pera. Spôsobov plnenia je hneď niekoľko a každý má svoje výhody, ale aj nevýhody. Pre lepší prehľad a zorientovanie sa v rôznych typoch plniacich mechanizmov prikladáme nasledujúce video:

Ďalšou nevyhnutnou súčasťou plniaceho pera je jeho hrot. Je dôležité poznamenať, že každému gentlemanovi vyhovuje iný druh hrotu. Najznámejšie značky ako Parker, Montblanc či Waterman o tom veľmi dobre vedia. Ich kolekcie sa pýšia rôznorodou škálou materiálov, medzi ktoré patria perá s kvalitnými hrotmi z ušľachtilej ocele či s irídiovou špičkou, rôznych hrúbok. Hrúbka hrotu formuje štýl i vzhľad písma, preto je žiaduce pred samotnou kúpou porozmýšľať, na aké príležitosti chcete vaše plniace pero využívať.

Najpredávanejšie hroty sú:

  • Extra Fine (EF) – 0,3 mm – elegantná, jemná linka s ľahkým dotykom, ideálna na vypĺňanie tabuliek či formulárov,
  • Fine (F) – 0,5 mm – jeden z najobľúbenejších variantov je vhodný pre užívateľov s bežným a štandardným rukopisom,
  • Medium (M) – 0,7 mm – ak obľubujete silnejšiu linku s vytvorením priemerného tlaku, môžete sa vybrať touto zlatou strednou cestou,
  • Broad (B) – 0,9 mm – takzvané podpisové pero vyniká väčším oblým hrotom s potrebou vynaložiť väčší tlak,
  • Italic (I) – plochý hrot, hrúbka linky je závislá od uhlu, v akom pero držíme, hodí sa najmä na kaligrafiu, no je možné ho použiť aj na bežné písanie,
  • Oblique (O) – špeciálny hrot zrezaný o 15 stupňov doľava ponúka hrubšie línie, použitie je rôznorodé, rovnako ako Broad môže slúžiť i na podpisovanie.

Ak máte záujem obohatiť svoju zbierku pier hneď o niekoľko druhov hrotov, máme pre vás tip. Takmer všetci kvalitní výrobcovia vyrábajú plniace perá s vymeniteľným hrotom. Takýto hrot dokážete jednoducho vymeniť za pár sekúnd. Vďaka tejto vymoženosti nemusíte investovať do nového pera, stačí dokúpiť hrot.

Moje pero, moja vzácnosť

Či už používate pero pri každodenných úkonoch, prípadne je pre vás zberateľským kúskom len na výnimočné udalosti, nemali by ste zanedbávať jeho pravidelnú údržbu. Pedantné čistenie všetkých častí je potrebné, aby sa neupchávalo, nekorodovalo, neznižovala sa kvalita a výkonnosť pera. Typické opotrebovanie býva rôzne v závislosti od materiálu i konkrétneho výrobcu. Jemným čistením s použitím obyčajnej vody dokážete peru prinavrátiť zašlú krásu, lesk a pridať roky života navyše.

Nezabúdajte, že o plniace pero sa nedelí! Nie, nebudete za lakomca. Dôvod je jednoduchý – nakoľko každý človek má jedinečný a individuálny štýl písania, rovnako i opotrebovanie plniaceho pera býva rôzne, na základe vynaloženého tlaku a uhla držania. Preto sa majiteľom daného plniaceho pera píše s ich nástrojom jednoducho najlepšie. Ak predsa len potrebujete pero niekomu požičať, namiesto plniaceho siahnite radšej po pere guľôčkovom alebo keramickom.

Plniace pero by sa nemalo požičiavať iným ľuďom

Pero už dávno nie je len obyčajnou vecou na písanie. Práve táto „vec“ o vás prezradí viac, než si myslíte. Dôkazom toho sú gentlemani z celého sveta, pre ktorých sa pero stalo nenahraditeľným funkčným ale aj štýlovým doplnkom. Plniace pero má jedinečný a nenahraditeľný „handmade feeling“, ktorým ľahko vyjadríte svoj názor i silnú individualitu. Tak čo páni, dáte mu šancu aj vy?

Pin It on Pinterest

Share This