Doplnok, ktorý by zaručene nemal chýbať vo výbave moderného muža. Originálna, elegantná, klasická, či prekvapivá. Taká by mala byť vreckovka. Nie, nemáme teraz na mysli tú vo vrecku nohavíc, ktorú ponúknete dáme v núdzi. Reč bude o doplnku, ktorý s ľahkosťou osvieži váš štýl a pri správnom výbere ho môže posunúť na celkom inú úroveň.

Vreckovka ako ozdoba na vašom saku nie je žiadny novodobý výmysel. V minulosti boli vreckovky v náprsnom vrecku znakom dobre oblečeného muža. Spoločne s oblekom, kravatou a klobúkom bola dlho doplnkom, ktorý nesmel chýbať v arzenáli žiadneho správneho elegána.

Materiál je dôležitý

Keďže toto nie je vreckovka na utieranie nosa (a v žiadnom prípade by ste ju takto použiť nemali), namiesto bavlny siahnite po materiáloch ako je hodváb, ľan, vlna či kašmír.

Pri ladení materiálov sa riaďte pravidlom, podľa ktorého by vreckovka mala byť vyrobená z iného materiálu ako je vaše sako. Ak máte oblečené napríklad vlnené sako, použite jemnú hodvábnu vreckovku. Naopak, ak je vaše sako z jemného materiálu, použite vreckovku, ktorá je vyrobená z materiálu s hrubšou štruktúrou, napríklad ľanovú či vlnenú. Vreckovka má dotvárať a oživiť váš celkový štýl. Vyberajte preto zaujímavé kombinácie, nielen pri farbách a vzoroch, ale aj materiáloch.

Vedeli ste, že…?

Kvalitná vreckovka do saka by po okrajoch mala byť určite ukončená ručným prešívaním. Takto viete, že kupujete kvalitu a nie dobre vyzerajúcu vreckovku na utieranie nosa.

Muž v saku pije kávu

Veľká či menšia?

Keďže sú vlnené a ľanové vreckovky hrubšie, odporúčame, aby ste si vybrali tie menších rozmerov –  približne od 35×35 centimetrov do 40×40 centimetrov. Menšia vreckovka sa ľahšie poskladá a nevyzerá vo vrecku veľmi objemne a nevzhľadne. Naopak hodvábne vreckovky, ktoré sú z pravidla tenšie, môžu byť aj väčších rozmerov, ideálne okolo 42×42 centimetrov.

Rovnaká ako kravata? Ani omylom!

Ak ste si pod pojmom vreckovka do saka predstavili vreckovku, ktorá bola vyrobená z rovnakého kusu látky ako vaša kravata, musíme vás opraviť. Vreckovka by totiž v žiadnom prípade nemala mať úplne rovnakú farbu, či vzor ako vaša kravata. Mala by naopak len jemne ladiť s vašim celkovým outfitom. Môžete kombinovať s odvahou a originalitou alebo aj celkom klasicky a tradične. Všetko to závisí od udalosti, na ktorú sa chystáte.

Ak ste v nosení vreckoviek vo vrecku saka začiatočník, pokojne siahnite po najjednoduchšom riešení – bielej vreckovke. Je univerzálna a ladí naozaj so všetkým, avšak pozor! Biela vreckovka sa hodí skôr na veľmi formálne udalosti, ako sú plesy, bankety či obchodné rokovania. Pri neformálnych obedoch, oslavách či záhradných párty môžete byť naopak omnoho kreatívnejší. V tomto prípade by ste mali prekvapiť a vytiahnuť niečo naozaj netradičné – nebojte sa farieb, zaujímavých vzorov a potlačí a experimentovať môžete taktiež so skladaním.

Vo všeobecnosti teda môžeme tvrdiť, že platí pravidlo – čím formálnejšia udalosť, tým nenápadnejšia vreckovka a naopak. Toto pravidlo však nie je neporušiteľné a ak máte pocit, že aj na formálnejšiu udalosť sa k vášmu saku hodí viac farebná, vzorovaná vreckovka, pokojne si ju zoberte.

Detail vreckovky do saka

Pamätajte len na to, že vzory a materiály by sa nemali biť, ale v žiadnom prípade ani kopírovať. Je dôležité aby ste vašu vreckovku len jemne doladili s vašim celkovým oufitom. Ako na to? Ak máte napríklad na kravate decentný vzor červenej farby, môžete túto farbu zvýrazniť tým, že si do vrecka na saku zastrčíte vreckovku, ktorej dominantnou farbou bude práve červená. Máte na nohách žlté ponožky? Siahnite po vreckovke v odtieňoch tejto farby. Nebojte sa a experimentujte s kombináciami rôznych farieb a vzorov. Okrem toho, že vreckovka a kravata nesmú byť nikdy totožné, tu totiž neplatia žiadne striktné pravidlá. Najdôležitejšie je, aby bola vreckovka zaujímavá a pomohla tak dodať vášmu celkovému vzhľadu potrebnú iskru a nápad.

Veríme, že sme vás týmto článkom inšpirovali a vreckovka do saka sa stane aj vašim obľúbeným doplnkom.

4
Zanechajte komentár

avatar
1 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Matej MojžišBarbaraPavol Garan Recent comment authors
najnovšie najstaršie najpopulárnejšie
Pavol Garan
Hosť
Pavol Garan

No neviem, ale tie rozmery sa mi zdajú trošku mimo. Štandardne sa predávajú tak od 23 do 33cm. Inak ako osveta je fajn, všetka česť, ale povedzte mi, kde na Slovensku kúpim hodvábnu vreckovku so vzorom paisley a s veľkosťou aspoň tých 33 × 33. Ďakujem.

Matej Mojžiš
Admin

Dobrý deň Pavol, ďakujeme za vašu reakciu. Rozmery vreckovky uvedené v článku považujeme z vlastnej skúsenosti za najideálnejšie. Dôvodom je, že vreckovky menšie ako 35×35 cm sa vo väčšine prípadov vo vrecku saka “strácajú”. Stačí pár prudších pohybov (napríklad predklon pri zaväzovaní topánky či sadnutie) a vreckovka sa vo vrecku posunie do polohy, kedy ju častokrát ani nevidno. Máte pravdu, že kúpiť kvalitnú vreckovku takýchto rozmerov na Slovensku je úloha takmer nemožná. Väčšina vreckoviek, dostupných na Slovensku, sa predáva v rozmeroch okolo 30×30 cm, dokonca aj menších. To však neznamená, že je tento rozmer ideálny. Slovenský trh je v tomto… Zobraziť viac »

Barbara
Hosť
Barbara

Prosim Vas a Vy ste odkial? Lebo na Slovensku nie je problem kupit vreckovky,rozlicnych dizajnov aj velkosti.
Na margo clanku,keby ste pracovali/predavali/venovali sa profesionalne panskej mode vela veci v clanku napisete inak. Mali by ste viac odbornych skusenosti…

Matej Mojžiš
Admin

Dobrý večer Barbara, ďakujeme pekne za reakciu. Máte pravdu, nepracujeme v pánskej móde na profesionálnej úrovni a nikdy sme sa tak ani neprezentovali. Sme len ľudia, pre ktorých je pánska elegancia vášňou a koníčkom. V tejto oblasti sa snažíme neustále vzdelávať a naše vedomosti, poznatky či osobné skúsenosti chceme prostredníctvom Gentleman Island ponúkať aj ďalším gentlemanom. Ako som písal vyššie, naša skúsenosť je taká, že na Slovensku je takmer nemožné kúpiť kvalitnú hodvábnu vreckovku, s pekným dizajnom a najmä prijateľných rozmerov (minimálne 35x35cm, ideálne 40x40cm a viac). Výber materiálov, dizajnov a veľkostí je u nás veľmi obmedzený. Samozrejme nehovorím o… Zobraziť viac »

Pin It on Pinterest

Share This