Osemstoročnú históriu manžetových gombíkov už poznáte, venovali sme sa jej v prvej časti nášho článku. V dnešnej druhej časti  budeme trošku praktickejší. Aby ste so svojím novým doplnkom na zápästí nešľapli vedľa, ale naopak vyšvihli sa na módne výslnie, zhrnuli sme pre vás niekoľko rád a tipov.

Kedy a ako gombíky nosiť? Podľa čoho si vybrať? Čítajte ďalej a na konci tohto článku, sa medzi mužov s citom pre štýl a eleganciu zaradíte aj vy.

Základné pravidlá

Začnime teda tým najpodstatnejším a teda – ako vlastne manžetové gombíky nosiť? Ak ste v tomto smere nováčik, pravidlom číslo 1 je, že manžetové gombíky sami o sebe vám budú celkom k ničomu. Potrebujete k nim špeciálnu košeľu s dierkami na manžetách, ktorú rovnako, bez manžetových gombíkov neponosíte. Manžeta môže mať buď luxusnejšie francúzske zdvojené zahnutie, alebo môže byť jednoduchá, v tradičnom, elegantnom prevedení. Je len na vás, ktorý štýl vám sadne lepšie.

Nemenej dôležité je aj pravidlo číslo 2 – okrem manžety, musí mať vaša košeľa aj správne dlhé rukávy. Tie by mali v ideálnom prípade jemne presahovať cez rukáv saka, ideálne pol až jeden centimeter.

A nakoniec, pravidlo číslo 3 – manžetové gombíky by mali VŽDY ladiť s hodinkami, prsteňmi, náramkom a celkovo, celým vašim outfitom – od saka, cez kravatu, košeľu, až po topánky, či tašku. Pretože darmo budete mať krásne gombíky, keď to v konečnom dôsledku príliš prekombinujete.

Nie je to pritom žiadna veda, stačí len vedieť, čo chcete. Tvarov, farieb a dizajnov manžetových gombíkov je totiž asi ako dámskych náušníc – nespočetne veľa. Trik je vedieť, kedy si dopriať a siahnuť aj po niečom extravagantnejšom, kedy možno zostať verný zlatej klasike a kedy gombíky nechať radšej odpočívať doma. Netradičné materiály ako je perleť, kryštál, či ónyx, sú skvelé pre slávnostné udalosti a pýtajú sa ku smokingu, alebo fraku. Na rokovanie voľte klasiku ako zlato, striebro, možno drevo či kožu a ak vás nečaká nič oficiálne, pokojne si vyberte aj niečo farebné, tak, aby gombíky ladili s ponožkami alebo vreckovkou v náprsnom vrecku. A malá rada na záver. Niekedy je dobré pravidlá porušiť a riadiť sa len svojim inštinktom. Módnym!

Gombíkové špecialitky

Okrem toho, že manžetové gombíky vám pridajú na štýle, elegancii a katapultujú vás o módny stupienok vyššie, môžete nimi vyjadriť aj svoj osobitný štýl, či dokonca vášeň a záľubu.  Vďaka tematickým manžetovým gombíkom nič nie je nemožné! Chcete nosiť slovenskú vlajku? Ukázať, že zbožňujte futbal? Alebo máte slabosť pre Ferrari? Gombíky to originálnym spôsobom ukážu. A ak náhodou neviete nájsť to svoje, môžete si dať gombíky vyrobiť aj na mieru. Prezentujte sa svojím monogramom, rodinný erbom, alebo hocičím čo zoženiete len na zákazku. Je to rovnaké ako pri šperkoch či hodinkách – záleží len na vás čo by o vás mali vypovedať a koľko ste ochotný investovať.

Na svadbu, aj do kancelárie

Poslednou otázkou, ktorá sa vynára je pri akých príležitostiach manžetové gombíky nosiť. Možno vás to prekvapí, ale gombíky sa neviažu striktne len na slávnostné udalosti. Manžetové gombíky nájdete bežne v šatníkoch podnikateľov a obchodníkov. Tento maličký prvok vás totiž dokáže výrazne odlíšiť a je pritom jedno či ste na svadbe, rokovaní, alebo párty.

Samozrejme práve svadby a plesy sú tými najlepšími udalosťami na nasadenie manžetových gombíkov. Dôvod je jednoduchý – dodajú vášmu outfitu ten správny nádych elegancie a noblesy. Je tu však aj množstvo ďalších formálnych spoločenských akcií, vyžadujúcich si určitý dress code, pri ktorých sú manžetové gombíky tým správnym doplnkom.

Čaká vás bežný pracovný deň? Ani dnes neodkladajte manžetové gombíky do zásuvky. Práve naopak! Pokiaľ svoje dni trávite medzi kanceláriou a obchodným rokovaním, manžetové gombíky skvele vynosíte aj v bežný deň. Nie je dokonca ani nutné vziať si kravatu. Jediné pravidlo, ktoré by ste mali dodržovať je, že manžetové gombíky by malo vždy dopĺňať sako, či blejzer.

Čo dodať na záver? Manžetové gombíky sú elegantným doplnkom, na ktorý sa bohužiaľ často zabúda. Ak to s vaším štýlom myslíte skutočne vážne, tento šperk by vám rozhodne nemal chýbať.

Pin It on Pinterest

Share This