Čo majú spoločné bohatý šľachtic a úspešný biznismen? Okrem plného mešca a bankového účtu, odevu z najkvalitnejších materiálov či dobre padnúceho saka je tu aj jedna ligotavá drobnosť – manžetové gombíky. Výnimoční muži sa bez nich nezaobišli  v minulosti a rovnako je tomu aj dnes.

Ak ste si doteraz mysleli, že tento mužský šperk je výsadou biznismenov a milionárov, musíme vás prerušiť – pánske manžetové gombíky ako štýlový doplnok by totiž nemali chýbať v základnej výbave žiadneho správneho gentlemana.

Gombíky len pre bohatých

Manžetové gombíky na košeli nie sú žiadny módny výstrelok, ktorý si vymyslel príliš bohatý a znudený dedič prosperujúceho impéria. Ako pevnú súčasť pánskeho šatníka ich svet pozná už 800 rokov. Pôvodne sa gombíky používali len na ozdobu, praktické využitie dostali až v 13. storočí, keď doplnili sponky, opasky a krajky. Popularita gombíkov sa rozmohla počas renesancie, avšak spočiatku patrili len vyvoleným – teda šľachte a kráľovským rodinám.

Netrvalo dlho a klenotníci pridali klasickým gombíkom prvok luxusu – zlato, striebro, či drahé kamene. Nazývali ich „gombíky rukávov“ a boli to skutočné klenotnícke skvosty. Na začiatku sa využívali ako alternatíva pre stuhy a retiazky, ktoré predtým zväzovali manžety. Vylepšenie prišlo počas panovania Ľudovíta XIV., kedy sa na manžety začali upevňovať „boutons de manchette“, teda dvojica gombíkov z farebného skla, spojená retiazkou. Výstredný francúzsky panovník (známy svojou politikou absolutizmu, aj nákladným životným štýlom) si novo vynájdený pánsky šperk skutočne zamiloval, veď jeho kolekcia obsahovala až 150 diamantových manžetových gombíkov!

Ľudovíť XIV. pózuje maliarovi

Manžetové gombíky nechýbali na kráľovských svadbách či iných slávnostných udalostiach, a stali sa symbolom gentlemanov. Aby bola móda manžetových gombíkov kompletná, svetlo sveta uzrela aj tzv. „francúzska manžeta“, teda dvojitá preložená manžeta, na ktorú sa gombíky pripínali. Tá vyšla z dielní francúzskych krajčírok a inšpirovať ju mal Dumasov román Gróf Monte Christo, teda konkrétne postava baróna Danglarsa, ktorý bol v popise ozdobený elegantnými manžetami.

Vedeli ste, že…?

Historicky najdrahšie manžetové gombíky sú od spoločnosti Jacob & Co.. Dominantou tohto majstrovského diela je veľký, 20 karátový žltý diamant v asscher výbruse obkolesený menšími bielymi diamantmi. Všetky kamene sú zasadené v 18 karátovom bielom zlate. Cena tohto skvostu je astronomických 4,2 milióna dolárov.

Manžetové gombíky Canary Diamond od Jacob & Co.

Toľko z malej historickej ochutnávky. V druhej časti nášho článku vám prezradíme viac o tom, ako sa manžetové gombíky nosia a pri akej príležitosti by určite nemali chýbať na vašom rukáve.

Pin It on Pinterest

Share This