Poznáte to. Raz za čas si chcete dopriať kvalitný kus oblečenia, ktorý vyzerá elegantne, reprezentatívne a tak nejako aj dôležito. Brázdite obchody a hľadáte tú pravú košeľu. Keď vám konečne po hodine padne do oka „vyvolená“, zistíte, že sa v nej necítite dobre a ešte k tomu je aj hriešne drahá. Je vždy cena zárukou kvalitnej košele alebo ide len o marketingový ťah populárnej značky, ktorá si to môže dovoliť? Ako teda spoznať pravú kvalitu?

Zahrajte sa pri výbere tohto kusu oblečenia na menšieho detektíva a neprehliadnite týchto 7 znakov, ktoré vám odhalia pravdu.

1. Kvalita látky

Jeden zo základných ukazovateľov kvalitnej košele je to, ako sa v nej cítite. Všimnite si číslovanie na košeli, ktoré označuje kvalitu látky, štandardne by to malo byť aspoň 80/2. Prvé číslo znázorňuje hustotu tkania látky. Čím vyššie číslo uvidíte, tým lepšie! Košeľa bude vďaka tomu veľmi príjemná a pohodlná na dotyk i nosenie. Druhé číslo objasňuje, z koľkých nití sa vlákno skladá

Krajčírske nite a nožnice

2. Nadväznosť vzorov

Pozrite sa, ako sú popretkávané ramená, náprsné vrecko či rukáv. Ak vzor pekne nadväzuje bez prerušenia či posunutia vzoru, jedná sa o skutočne kvalitnú košeľu.

Vzory na košeli by mali plynulo nadväzovať

3. Výstuže goliera

Teraz sa skúste zamerať na golier. Nachádza sa v ňom jemná výstuž v tvare šípky? Výborne! Práve tá slúži na to, aby sa táto časť košele nekrútila a nepôsobila nedbalo.

Výstuže goliera košele.

4. Gombíky z perlete

Väčšina bežných košieľ má len obyčajné plastové gombíky. Tie kvalitnejšie a hlavne luxusnejšie kúpite jedine s gombíkmi perleťovými. Pýtate sa, ako to na prvý pohľad spoznáte? Stačí si daný gombík priložiť na kožu. S perleťovým budete cítiť väčší chlad. Praví znalci si ho pre zvýšenú citlivosť prikladajú na jazyk. Nuž, vyskúšať to môžete aj vy, avšak za reakciu predavačky neručíme :-).

5. Horizontálna gombíková dierka

Všimnite si poslednú dierku na košeli. Je vyšitá vertikálne alebo horizontálne? V druhom prípade máte dočinenia s veľmi precíznym a kvalitným výrobcom. Nakoľko vyšitie horizontálnej dierky býva náročnejšie, vďaka tomuto gestu sa chcú aj samotní výrobcovia „pochlapiť“.

Horizontálne vyšitá gombíková dierka

6. Hustota šitia

Ak sú stehy „nahustené“ vedľa seba, znamená to, že výroba košele trvala dlhšiu dobu, dali si na nej záležať a preto i výsledný produkt je kvalitnejší.

Hustota šitia

7. Delené sedlo

Zadná strana košele by mala mať vertikálne delené sedlo. Ide o vizuálne príťažlivejší aspekt kvalitnej košele.

Pin It on Pinterest

Share This